02188493107

سرور HPE ProLiant ML30 Gen10؛ انتخاب ایده‌آل کسب‌ و کارهای نوپا

سرور HPE ProLiant ML30 Gen10؛ انتخاب ایده‌آل کسب‌وکارهای نوپا

نگاهی به بدنه

اگر در آغاز بررسی نگاهی به بدنه دستگاه بیندازیم درمی¬یابیم که از نظر اندازه با سروری بین HPE ML110 Gen10 وHPE Microserver Gen10 مواجه هستیم.
در پنل جلویی غیر از دکمه روشن خاموش، یک پورت USB 3.0 و یک پورت USB 2.0 به چشم می¬خورد. در این پنل 4 جایگاه درایو(Hard Disk) تعبیه شده و بالای این جایگاه درایوها، دو جایگاه مدیا (Media Bays) به کار رفته که می‌تواند برای نصب درایو دیسک سخت (Hard Disk)یا درایو نوری (CDR OM) به کار رود.
اما در پنل پشتی دستگاه شاهد حضور چهار اسلات پی‌سی‌آی اکس‌پرس هستیم که برای مثال امکان استفاده از کارت شبکه یا گزینه‌های دیگر را مهیا می‌کنند. همچنین در پنل پشتی دو منبع تغذیه 500 واتی به کار رفته که البته یکی از آن‌ها به عنوان افزونه اختیاری استفاده می‌شود. زیر بخش منبع تغذیه نیز چندین پورت مختلف از جمله چهار پورت USB 3.0، پورت سریال، پورت VGA،2 پورت NIC و یک پورت اختصاصی iLO به چشم می‌خورد. گرچه بسته به نوع آپشن‌ها ممکن است بعضی از این پورت‌ها در محصول نهایی به کار نرفته باشد.
پورت اختصاصی iLO که یک گزینه اختیاری است باعث می‌شود قیمت دستگاه به شکل محسوسی افزایش یابد با این حال امکان‌ مدیریت از راه‌ دور سیستم را به بهترین شکل فراهم می‌آورد. این نکته شایان ذکر است که تنها با در اختیار داشتن لایسنس Advanced iLO امکاناتی چون دسترسی از راه‌دور، اندازه‌گیری قدرت سیستم و چند مزیت جانبی دیگر فعال‌ می‌شود.

قدرت بیشتر با پردازنده‌های زئون

پردازنده‌ای که در این دستگاه استفاده شده از محصولات سری E زئون اینتل است که با 2 تا 6 هسته در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این پردازنده قدرت محاسباتی مطلوبی را در قیاس با محصولات هم‌رده نسل پیشین برای کاربران فراهم می‌کند.
اما دو گزینه دیگر، پردازنده اینتل Core i3 و پردازنده پنتیوم‌ هستند که نسبت به مدل اول سرعت حافظه کمتری دارند.شما براساس گزینه‌ای که انتخاب می‌کنید می‌توانید از سرعت حافظه 2666 مگاهرتزی برای پردازنده زئون و سرعت 2400 مگاهرتزی برای دو پردازنده دیگر برخوردار شوید. هر پردازنده دو کانال مربوط به ماژول حافظه DDR4 دارد که هر کانال با دو حافظه UDIMM تجهیز می‌شود. در نتیجه با پرکردن هر چهار اسلات با حافظه‌های 16 گیگابایتی می‌توانید به ظرفیت حداکثری 64 گیگابایت برسید.

نتیجه‌گیری

سرور HPE ProLiant ML30 Gen10 به عنوان یک سرور لبه دارای قابلیت‌های بسیار مهمی است که عمده این قابلیت‌ها با قیمتی مناسب در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. در واقع می‌توان ادعا کرد این محصول همه ویژگی‌های مهم عملکردی مورد نیاز را با وجود کمیت‌های پایین‌تر در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد. شاید بتوان این سرور را یک گزینه ایده‌آل برای کسب‌وکارهای نوپا در نظر گرفت چرا که تقریبا اغلب نیاز‌های چنین کسب‌وکارهایی را در مقیاسی بسیار به صرفه، دست‌کم تا مدت قابل توجهی پاسخ خواهد داد.

data-center

فهرست مطالب