ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، توییتر را خصوصی می‌کند

ایلان ماسک و توییتر

هیئت مدیره‌ی توییتر روز دوشنبه اعلام کرد که پس از مقاومت‌های اولیه در برابر پیشنهاد ایلان ماسک بالاخره پیشنهاد وی را برای خرید شرکت با مبلغ 54.2 دلار برای هر سهم که در مجموع حدود 44 میلیارد دلار می‌شود، پذیرفته است.

این قیمت خرید نشان‌دهنده‌ی 38 درصد اضافه بها نسبت به قیمت پایانی سهام توییتر در 1 آوریل است، یعنی  آخرین روز معاملاتی قبل از اینکه ماسک اعلام کند 9 درصد از سهام این پلتفرم را در اختیار دارد.

برد تیلور، رئیس هیئت مدیره مستقل توییتر، گفته است: « هیئت مدیره توییتر یک فرایند فکری و جامع را برای ارزیابی پیشنهاد آقای ماسک طی کرده است که تمرکز آن بر ارزش، اطمینان و تامین مالی این پیشنهاد بوده.

پیشنهاد مطرح شده افزایش بهای قابل توجهی به همراه دارد و ما باور داریم که این بهترین مسیر برای سهام‌داران توییتر است. »

این قرار داد که انتضار می‌رود تا پایان امسال منعقد شود مورد تایید اکثر اعضای هیئت مدیره قرار گرفته است.

ده روز پیش، هیئت مدیره طرحی را به اتفاق آراء تصویب کرد تا از پیشنهاد ناخواسته ماسک جلوگیری کند. طرح حقوق سهامداران، در صورتی اجرایی می‌شد که ایلان یا هر فرد دیگری بیش از 15% از سهام توییتر را در اختیار می‌گرفت. در این صورت هیئت مدیره سهام بیشتری را با قیمت کم‌تر به دیگر سهام‌داران پیشنهاد می‌داد تا از این طریق سهام ماسک را در شرکت کاهش دهد.

ایلام ماسک در هفته گذشته عنوان کرده بود که تامین مالی این پیشنهاد با 21 میلیارد دلار تعهد برابری (equity commitment) و 25.5 میلیارد دلار وام صورت می‌گیرد.

وی در بیانیه‌ای با اشاره به صحبت‌های قبلی خود مبنی بر تمایل به داشتن یک رسانه اجتماعی گفت: « آزادی بیان اساس یک دموکراسی فعال است و توییتر مانند میدانی دیجیتال است، که در آن در مورد مسائل حیاتی آینده بشریت صحبت می‌شود. »

تاکید ایلان ماسک بر آزادی بیان، سوال‌هایی را درباره‌ی تغییرات سیاست‌های کنترل محتوا در این پلتفرم ایجاد می‌کند؛ که می‌تواند بر رویدادهای واقعی و سیاست‌های جهانی تاثیرهای بزرگی داشته باشد.

قابل ذکر است که توییتر، دونالد ترامپ را به دلیل نشر توییت‌هایی که مشوق دیگران برای تکرار اعمال خشونت آمیز بود، برای همیشه تحریم کرد. توییت‌هایی که چند روز قبل از شورش 6 ژانویه 2021 در ساختمان کنگره آمریکا، از حساب ترامپ ارسال شده است.

همچنین ماسک در روز دوشنبه اعلام کرد: « من می‌خواهم توییتر را با افزودن ویژگی‌های جدید، متن‌باز کردن الگوریتم‌ها برای امنیت بیشتر، مقابله با بات‌های اسپم و احراز هویت تمام انسان‌ها محیطی بهتر از همیشه کنم. توییتر امکانات بالقوه عظیمی دارد، من امید به همکاری با شرکت و جامعه‌ی کاربران برای شکوفایی این امکانات دارم. »

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانه خدماتتماس ارتباط با ما