انقلابی در تحقیقات فضایی با ابررایانه HPE

ابررایانه HPE

با گذشت حدود یک سال از شروع کار ابررایانه HPE که در ایستگاه فضایی بین‌المللی مستقر است، این شرکت گزارش‌هایی را از برخی آزمایش‌های موفق این ابررایانه منتشر کرده است.

شرکت هیولت پاکارد (HPE) تأیید کرده است که ابررایانه‌ای که در ماه می 2021 در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) راه‌اندازی کرد، اکنون 24 آزمایش تحقیقاتی را با موفقیت به پایان رسانده است و زمان پردازش داده‌ها را به شدت کاهش داده است.

ابررایانه HPE Spaceborne Computer-2 (SBC-2) یک دستگاه مبتنی بر محاسبات لبه‌ای(محاسباتی که در همان محل آزمایش انجام می‌شود و نیاز به مراکز راه دور را به حداقل می‌رساند.) است که با این هدف در ایستگاه فضایی مستقر شده است تا امکان استفاده از هوش مصنوعی را برای محققان در پیشبرد پروژه پرتاب یک فضاپیمای سرنشین‌دار به مریخ فراهم کند.

همچنین استقرار این دستگاه برای آزمودن روش‌هایی بوده که فضانوردان به کمک آن‌ها بتوانند تاخیری را که در هنگام ارسال داده‌ها به زمین رخ می‌دهد با پردازش داده‌ها در همان محل، دور بزنند.

از این ابررایانه می‌توان برای کاهش حجم داده‌هایی که فضانوردان به زمین ارسال می کنند و همچنین هنگامی که لازم است تا داده‌های جدید برای فضانوردان ارسال شود استفاده کرد.

برای مثال HPE گفته است که بارگیری 1.8GB داده خام DNA در زمین و پردازش اولیه آن 12.2 ساعت زمان می‌برد، اما در حال حاضر و با استفاده از ابررایانه HPE می‌توان حجم چنین داده­ای را به 92KB کاهش داد و در عرض 2 ثانیه آن را به زمین ارسال کرد.

HPE تایید کرده است در آزمایش‌هایی که تا امروز در آن‌ها از SBC-2 استفاده شده، ضرورت داشته‌ تا محاسبات بی‌درنگ و در لحظه انجام شود؛ همچنین از این رایانه برای تست و تشخیص قابل اطمینان بودن برنامه‌های جدید در فضا استفاده شده تا فضانوردان بتوانند مستقل‌تر عمل کنند.

HPE در بیانیه‌ای اعلام کرد: « این آزمایش‌ها شامل مواردی همچون مراقبت‌های بهداشتی، پردازش تصویر، بازیابی از بلایای طبیعی، پرینت سه‌بعدی، فناوری 5G و راه‌حل‌هایی بوده است که هوش مصنوعی ارائه کرده است. »

یکی از این آزمایش‌ها که با همکاری مایکروسافت انجام شده است، بر فناوری تشخیص آسیب به کمک هوش مصنوعی متمرکز است که برای ارزیابی وضعیت دستکش‌هایی که فضانوردان در فضا استفاده می‌کنند و علامت‌گذاری مناطق آسیب دیده‌ی آن برای دانشمندان ناسا در زمین به کار می‌رود و نیاز به تجزیه و تحلیل بیشتری دارد.

یکی دیگر از آزمایش‌ها بر استفاده از فناوری چاپ 3 بعدی با استفاده از یک نرم‌افزار معتبر متمرکز است، که امکان تعمیر وساخت قطعات جایگزین را برای فضانوردان در طول سفر به اعماق فضا فراهم می‌کند.

مارک فرناندز، محقق اصلی SBC-2 در HPE، گفته است که: «هر یک از آزمایش‌های تکمیل شده، امکانات جدیدی را برای اکتشاف فضایی و نقاط عطفی را برای بشریت آشکار می‌کنند.»

وی افزوده: «ما با آوردن محاسبات لبه‌ای و قابلیت‌های هوش مصنوعی به ایستگاه فضایی بین‌المللی با Spaceborne Computer-2، به پرورش یک جامعه تحقیقاتی در حال رشد و مشارکتی کمک کرده‌ایم که هدف مشترکی برای دستیابی به پیشرفت‌های علمی و مهندسی به نفع بشر، در فضا و زمین دارد.»

SBC-2 به طور رسمی در فوریه 2021 به فضا پرتاب شد و در ماه مه 2021 در ایستگاه فضایی نصب شد. این رایانه هم‌اندازه‌ی یک دستگاه مایکروویو، بر پایه دستگاه‌های محاسباتی لبه‌ای Edgeline EL4000 و یکی از دستگاه‌های ProLiant DL360 Gen 10 ساخته شده است و قرار است برای 3 سال سر جای خود باقی بماند.

نمای داخلی ابررایانه HPE

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانه خدماتتماس ارتباط با ما