مشکلات موجود در بازار NFT

NFT ها اخیرا توجه زیادی را جلب کرده‌اند اما در واقع از سال 2014 وجود داشته‌اند. حرکت‌ها و جنبش‌هایی که زمانی حاشیه‌ای بودند دیگر در سال 2021 به جریان اصلی تبدیل شدند و دلیل آن نیز این است که امروزه NFT قابل تبدیل به پول است.

برای مثال NFTهای CryptoPunk در ابتدا به صورت رایگان منتشر شدند ولی از سال 2021 به بعد برخی از آن‌ها با قیمتی بالاتر از 10 میلیون دلار به فروش رسیده‌اند. در یک مورد دیگر، بیپل، که در دنیای واقعی با نام مایک وینکلمن شناخته می‌شود یک NFT با نام Everydays: The First 5,000 Days را در حراج سال گذشته کریستی با قیمت 69 میلیون دلار فروخت که او را به سومین هنرمند گران‌قیمت زنده دنیا تبدیل کرد.

این اتفاقات تازه شروع ماجرای NFT ها است.

برندها و مشکلات رو به رشد NFTها

مانند هر فضای رو به رشدی که در آن نام‌های بزرگ و پول‌های کلان به چشم می‌خورد، فرصت‌طلبان نابکار نیز در کمین هستند. در یک مدت زمان کوتاه NFT های جعلی نیز ظهور کردند و کلاه­برداران، بسیاری از مصرف‌کنندگان ناآگاه را فریب دادند و از مالکیت معنوی آثار هنری به اندازه‌ی هنرمندان و برندها سود بردند.

شرکت‌ها و افراد فعال همچنان سعی می‌کنند دریابند که چگونه باید از NFT ها برای ارتقای برندشان استفاده کنند. بعد از سال‌ها که NFT ها بی‌اهمیت تلقی می‌شدند، حرکتی که اکنون پشت سر آن‌ها راه افتاده، باعث شگفتی بسیاری از افراد شده است.

این امر باعث شده که افراد دیگری از دارایی‌های شرکت‌ها سود ببرند؛ به عنوان نمونه می‌توان از برند هرمس و کیف‌های Birkin آن یا برند نایک و مجادله آن با StockX نام برد. اکنون بسیاری از خریداران نمی‌دانند که چه چیزی واقعی است یا از مواردی که یک برند تحریم یا تایید کرده است آگاه نیستند.

بسیاری از کمپانی‌ها برای محافظت از برند خود در برابر طراحان NFT شکایت‌هایی کرده‌اند و به طور حتم تعداد آن‌ها افزایش نیز خواهد یافت؛ اما امروزه هیچ رویه‌ی قانونی مشخصی برای تعقیب جعل‌کنندگان یا کسانی که مالکیت معنوی یک برند را نقض می‌کنند وجود ندارد.

تنها راه‌حل فوری موجود درخواست حذف NFT هایی که از برند‌ها استفاده می‌کنند، از بازارهای فروش است تا نتوان آن‌ها را خرید و فروش کرد. ولی این کار بسیار دشوار است چرا که برندها باید صد‌ها یا هزاران NFT را  که حقوق آن‌ها را نقض می‌کنند ردیابی کنند.

اکثر سازمان‌ها راهی برای ردیابی NFT هایی که به صورت روزانه تولید و خریداری می‌شوند را ندارند چرا که این یک اکوسیستم بزرگ است. به همین خاطر NFT های بد در حال فراگیری هستند.

OpenSea، قوی‌ترین بازار NFT، اعلام کرده است که حداقل 80٪ از NFTهایی که میزبان آنان است آثار به سرقت رفته دیگران، مجموعه‌های جعلی و اسپم بوده‌اند. در حالی که OpenSea در تلاش است تا مشکلات موجود را به حد اقل برساند، توانسته است تنها 3500 مجموعه NFT را در هفته مورد بررسی قرار دهد که معادل 0.175٪ از 2 میلیون مجموعه موجود است. این مقدار حتی قطره‌ای از یک دریا هم نیست و در شرایطی که NFT های بد فراوان‌اند، می‌توانند به طور موثر کنترل شخص یا برند را بر تصویر، دارایی‌ها و ارزش کلی آن تضعیف کنند.

انواع نقض مالکیت معنوی NFT

راه‌های زیادی وجود دارد که مالکیت معنوی NFTها با توجه به چشم‌انداز امروزی آن نقض شود. برخی از رایج‌ترین این راه‌ها را برای شما آورده‌ایم.

NFTهای تقلبی: اگر یک برند NFTهای خود را تولید کند، این احتمال وجود دارد که دیگران به دنبال انتشار NFTهای مشابه بیشتری باشند تا مصرف کنندگان را گیج کنند و از خلاقیت‌های نادرست سود ببرند.

با توجه به اینکه این اتفاق بیشتر در فضاهای کلکسیونی رخ می‌دهد، برای پروژه‌های قانونی NFT بسیار مهم خواهد بود که خریداران چگونه از خرید یک محصول اصل اطمینان حاصل می‌نمایند.

تخلف در NFTهایی که شامل قانون کپی‌رایت هستند: یک برند ممکن است NFT‌های خود را تولید نکند، در این صورت یک متخلف می‌تواند اثری را خلق کند که قانون کپی‌رایت را نقض می‌کند و سپس از روی آن یک NFT تولید و آن را برای فروش عرضه کند.

در این شرایط مالک حقیقی می‌تواند از میزبان معاملات بخواهد تا آن NFT را از فهرست فروش حذف نماید.

پلتفرم‌هایی مانند Opensea و Rarible می‌گویند که از قوانینی مانند کپی‌رایت، پولشویی و کلاهبرداری تبعیت می‌کنند. در این مورد، آن‌ها NFT را از پلتفرم خود حذف می‌کنند، اما NFT همچنان در بلاک­چین وجود دارد و می‌تواند در جای دیگری معامله شود.

فروشگاه‌های تقلبی NFT: با کپی‌برداری از پلتفرم‌های قانونی NFT مانند OpenSea و Rarible، خریداران ممکن است فریب بخورند و اطلاعات شخصی و منابع مالی احتمالی خود را به پلتفرمی بدهند که دقیقاً شبیه یک پلتفرم شناخته شده و قانونی است. با وجود این پلتفرم‌ها افراد ناآگاهی که مشتاق خرید اولین NFT خود هستند، با مشکل مواجه می‌شوند.

جعل هویت: در اوایل سال 2021 یک NFT با شکل و شمایل کارهای بنکسی به قیمت 900،000 دلار به فروش رسید که خریداران مطمئن نبودند که این اثر واقعی است یا جعلی، که مشخص شد اثر جعلی بوده است.

همچنین دامنه‌هایی مانند banksynft.com و banksynfts.com ثبت شد و امکان کلاهبرداری‌های آتی را فراهم کرد.

چه کاری می توان انجام داد؟

متاسفانه ما تازه به نوک کوه یخ رسیده‌ایم. بسیار سخت است که یک خالق NFT از سرقت آثار ادبی یا جعل اثر یک خالق دیگر جلوگیری کند چرا که تولید NFT به صورت موثر از هیچ اثری به صورت خودکار محافظت نمی‌کند.

در حال حاضر هیچ قانونی به طور خاص برای NFT‌ها وضع نشده است، بنابراین تا زمانی که مواردی مانند مسئله­‌ی هرمس و نایک حل و فصل نشود، هیچ رویه قانونی برای تعقیب متخلفان وجود نخواهد داشت.

در این میان بحث مالکیت نیز مطرح است. فرض کنید هنرمندی که روی یک فیلم مارول یا در فرایند ساخت جنگ ستارگان کار کرده است، برخی از کارهای خود را به NFT تبدیل کرده است. این هنرمند خودش چنین آثاری را خلق کرده است، اما MCU یا دیزنی احتمالاً چنین حرکتی را با مهربانی نمی‌پذیرند.

چنین هنرمندی به احتمال زیاد با شکایت بابت نقض قانون کپی‌رایت تنبیه خواهد شد. اما باز هم قانون کپی رایت در دنیای NFTها مبهم است. قانون برای رویارویی با NFT ها آماده نیست. برای چنین مقابله‌ای احتمالاً شرکت‌ها روش کاری خود را تغییر خواهند داد.

به عنوان مثال، در آینده نه چندان دور، انتظار داشته باشید که قراردادهای کاری تکامل پیدا کنند تا به صراحت مشخص شود که چه کسی می‌تواند چه کاری برای توسعه و فروش یک NFT انجام دهد و چه کسی مالک واقعی دارایی‌های دیجیتال خاص و دارای مالکیت معنوی است.

خارج از این قراردادها، برندها می‌توانند از پلتفرم‌های جدید و نوظهوری استفاده کنند که از هوش مصنوعی برای تشخیص NFTهای دیجیتال استفاده می‌کنند. این سیستم‌ها متن‌ها و تصاویر را تحلیل می‌کنند تا کوچکترین شباهت میان آثار اصلی و اثر فاقد کپی‌رایت را کشف کنند. این پلتفرم‌ها به برندها فرصتی می‌دهند تا فهرست‌های NFT را به سرعت و به راحتی در طیف گسترده‌ای از بازارها بررسی کنند تا آن‌هایی را که حقوق آن‌ها را نقض می‌کنند شناسایی کنند. با استفاده از داده‌های باکیفیت، می‌توان موارد نقض‌کننده را قبل از اینکه یک مصرف‌کننده ناآگاه بخواهد یک NFT تقلبی بخرد حذف کرد.

علاوه بر این‌ها برندها می‌توانند با مصرف کنندگان ارتباط برقرار کنند تا به آن‌ها بگویند که از کجا می‌توانند یکی از NFT های آنان را خریداری کنند.

هنرمندان و برندها با محدود کردن توزیع به وبسایت‌های خاص، تا حدودی کنترل اوضاع را حفظ می‌کنند. اما اگر یک خریدار NFT غیرقانونی بعدها تصمیم بگیرد که آن دارایی را بفروشد یا معامله کند، اوضاع کمی پیچیده می‌شود.

دنیای NFT به سرعت در حال رشد است، و همانطور که می‌بینید، سرشار از پیچیدگی است. با اعمال مقررات، راهنمایی‌ها و حمایت‌های بیشتر، هنرمندان، کلکسیونرها و برندها می‌توانند به روش‌های غیرمنتظره‌ای از این رسانه جدید بهره ببرند.

فقط شاید نیاز باشد کمی سختی بکشیم تا به این هدف برسیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانه خدماتتماس ارتباط با ما