نکاتی برای ارتقاء امنیت شبکه (بخش دوم)

امنیت شبکه

همیشه چالش‌های امنیت شبکه در راه‌اندازی کسب‌و‌کارهای کوچک و بزرگ وجود دارد. در کسب‌وکارهای کوچک همواره منابع کمتری را به امنیت شبکه اختصاص داده‌اند و حفاظت کمتری از امنیت شبکه انجام می‌دهند، به همین خاطر هدف آسان‌تری برای هکرها هستند. حتی تحقیقات نشان می‌دهد که 22٪ از کسب‌و‌کارهای کوچک هدف تهدیدهای سایبری بوده‌اند. به همین دلیل باید امنیت شبکه چنین کسب‌وکارهایی را بهینه نمود.

ما نکاتی را گرد آورده‌ایم تا به شما کمک ‌کنیم داده‌ها و کسب‌وکار خود را با ایجاد و حفظ یک شبکه مطمئن و ایمن، دست نخورده نگه دارید.

ارتقاء تمام ابزارهای نرم‌افزاری

ابزارهای نرم‌افزاری شما طوری طراحی نشده‌اند که تا ابد دوام بیاورند؛ از آن بدتر این است که ابزارهای قدیمی خطرات امنیتی را به همراه دارند که بیشتر کسب‌وکارهای کوچک آن را نمی‌دانند.

یک سوم نقض‌های داده به خاطر باگ‌های نرم‌افزارهای بروزرسانی نشده است که معمولاً شناسایی آن‌ها کار سختی است.

بهترین راه برای در امان ماندن از چنین رخدادهایی، اطمینان از بروز بودن نرم‌افزارها است. فروشندگان نرم‌افزار معمولاً بروزرسانی‌هایی را برای رفع آسیب‌پذیری‌های نسخه‌های قبلی منتشر می‌کنند. با پیاده سازی بروزرسانی‌ها، تمام تلاش خود را برای ایمن نگه داشتن کسب‌وکار خود انجام دهید.

پیاده‌سازی امنیت موبایل

موبایل‌ها یکی‌دیگر از تهدیدهای رو به رشد برای امنیت شبکه‌ها هستند مخصوصاً با توجه به رشد روزافزون Bring Your Own Device (BYOD) .BYOD رویکردی در شرکت‌ها است که مطابق آن کارمندان می‌توانند از سیستم‌های شخصی برای کار استفاده نمایند. این روش برای کارفرما مزایای زیادی را به همراه دارد ولی خطرات امنیتی‌ای نیز دارد، به عنوان مثال، سرقت دستگاه‌ها منجر به از دست رفتن اطلاعات می‌شود.

بنابراین مطمئن شوید که سیاست‌های شما در زمینه BYOD درست باشد تا ایمنی لازم را داشته باشید. همچنین، روی ابزارهای مدیریت موبایل‌ها سرمایه‌گذاری کنید تا از میزان امنیت دستگاه‌های همراه آگاهی داشته باشید.

در اینجا هم کارکنان ضعیف‌ترین حلقه‌ی امنیتی شما هستند، پس بهتر است به آن‌ها در مورد خطرات و استراتژی‌های کاهش امنیت شبکه تلفن همراه آموزش دهید.

دسترسی محدود به اطلاعات

کارمندان باید فقط به قسمت‌هایی دسترسی داشته باشند که مورد نیاز آن‌ها است. همچنین آن‌ها نباید نرم‌افزاری را بدون اجازه نصب کنند. محدود کردن دسترسی کاربران باعث می‌شود تا وقتی که آن‌ها در خطر قرار می‌گیرند آسیب محدودتری به مجموعه شما وارد شود. اگر به کاربران دسترسی نامحدود بدهید، کاربرانی که نیت سوئی دارند می‌توانند به کل سیستم شما دسترسی پیدا کنند.

هنگامی که دسترسی کاربر را محدود می‌کنید، تعداد داده‌هایی که کارمندان می‌توانند به آن‌ها دسترسی داشته باشند را محدود می‌کنید. این یک روش هوشمندانه است که کارفرمایان باید برای افزایش امنیت و وسعت شبکه خود از آن استفاده کنند.

دسترسی نامحدود کاربران می‌تواند موجب درز تصادفی داده‌ها شود که هکرها از آن استفبال می‌کنند.

ایمن‌سازی درگاه‌های پرداخت

درگاه‌های پرداخت راه‌حلی مناسب برای تشویق کسب‌وکارهای کوچک به فروش است. از سوی دیگر مجرمان سایبری نیز از پرداخت‌های آنلاین استقبال می‌کنند.

به عنوان یک قاعده کلی باید مطمئن شوید که درگاه‌های پرداخت شما با الگوریتم‌های رمزگذاری مناسب ایمن شده‌اند. همچنین رعایت الزامات تعیین شده در استانداردهایی مانند Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS) برای کمک به ایمن‌سازی زیرساخت شبکه پرداخت شما بسیار مهم است.

تهیه نسخه پشتیبان

فراموش نکنید که داده‌های مهم خود را ایمن نگه دارید. شما ممکن است تمام اقداماتی که برای داشتن یک شبکه امن وجود دارد را انجام داده‌ باشید؛ اما بازهم ممکن است این اقدامات برای ایمن بودن کافی نباشد.

باید از داده‌های حیاتی نسخه پشتیبان تهیه نمایید تا این نسخه بیمه‌ای باشد در برابر رخدادهایی که ممکن است برای سیستم شما روی دهد.

نکته:

  • از یک مدل ترکیبی استفاده کنید که در آن از داده‌های خود در فضای ابری و سخت‌افزار فیزیکی پشتیبان تهیه کنید.
  • گزارش‌های پشتیبان خود را به طور منظم مرور ونسخه‌های پشتیبان‌ خود را رمزگذاری کنید.

نادیده گرفتن ایمیل‌های مشکوک

گاهی اوقات ساده‌ترین راه، بهترین راه است، عادت کنید هرگز ایمیل‌های مشکوک را باز نکنید یا به آن‌ها پاسخ ندهید، حتی اگر به نظر می‌رسد که ایمیل‌ها از یک فرستنده شناخته‌شده باشند. حتی اگر ایمیلی را باز کردید، روی پیوندهای مشکوک کلیک نکنید یا پیوست‌ها را دانلود نکنید. انجام این کار ممکن است شما را قربانی سرقت مالی و هویت آنلاین از طریق یک کلاهبرداری فیشینگ کند.

ایمیل‌های فیشینگ می‌تواند درظاهر از طرف افراد قابل اعتماد مانند بانک‌ها یا افرادی که با آن‌ها قبلاً معامله کرده‌اید باشد. از این طریق هکر سعی می‌کند تا به اطلاعات خصوصی شما دست یابد.

نصب یک آنتی ویروس

امروزه داشتن یک آنتی ویروس امری اساسی است. این امر به شما کمک می‌کند تا از شر نرم‌افزارهای تبلیغاتی مزاحم، بدافزارها و ویروس‌هایی که هکرهای زرنگ از آن‌ها برای نفوذ به شبکه شما و ایجاد آسیب بیشتر استفاده می‌کنند خلاص شوید.

همچنین با توجه به اینکه کارمندان همیشه از روش‌های درست موجود برای کار با رایانه پیروی نمی‌کنند یک آنتی ویروس مناسب می‌تواند موارد اضافه و غیرمجاز را حذف کند.

برون‌سپاری IT

انکار مزایای برون سپاری IT دشوار است. حضور یک کارمند IT در شرکت می‌تواند هزینه‌های قابل توجهی برای شما داشته باشد و زمان زیادی را هم برای یافتن و استخدام بهترین متقاضی باید صرف کنید؛ در حالی که ارائه دهندگان خدمات IT از شما هزینه ماهیانه دریافت می‌کنند و دراین میان شما می‌توانید دریابید پول شما صرف چه چیزی شده است.

آن‌ها می‌توانند سرورهای شما را از راه دور مدیریت کنند و قبل از اینکه متوجه مشکلی شوید به شرایط اضطراری پاسخ دهند.

بزرگترین مزیت این کار این است که این شرکت‌ها بهترین متخصصان را در زمینه IT دارند و دیگر نیازی نیست که شما برای این کار شخصی را به خدمت بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانه خدماتتماس ارتباط با ما