5 پرسش مهم که باید قبل از استفاده از سرویس ابری عمومی به آن پاسخ داد.

سرویس ابری عمومی

این روزها همه در مورد محاسبت ابری صحبت می‌کنند اما این را هم می‌گویند که قبل از ورود به این مبحث باید با آن آشنا باشید. در این مورد، قبل از تهیه هر سرویس ابری عمومی، باید پرسش‌های فراوانی بپرسید. برای شروع، در اینجا چند سوال اصلی را برای شما آورده‌ایم.

آیا می‌توانید هزینه زمان توقف برنامه‌های تجاری مهم را بپردازید؟

سرویس ابری عمومی شما می‌تواند فعال باشد ولی این به معنای فعال بودن برنامه‌های شما نیست. قرارداد سطح سرویس (SLA) ارائه دهندگان سرویس ابری عمومی بر روی در دسترس بودن ماشین مجازی‌ای (VM) که روی آن سرویس شما اجرا می‌شود اعمال می‌شود.

یک نقص یا قطع کوتاه VM ممکن است سرویس شما را از کار بیندازد و ممکن است حتی پس از بهبودی، خود VM نیز خاموش بماند. ارائه دهنده خدمات شما تضمینی برای فعال ماندن برنامه‌های شما ندارد.

در اینجا کیفیت اتصال شما به اینترنت نیز مهم است. برنامه‌ی عمومی ابری شما ممکن است راه‌اندازی شده باشد، اما اگر نتوانید به آن دسترسی پیدا کنید، فایده‌ای ندارد؛ با اجرای سرویس ابری خصوصی داخلی این مشکل را نخواهید داشت.

آیا می‌توانید عملکرد برنامه خود را تضمین کنید؟

هنگامی که از سرویس ابری عمومی استفاده می‌کنید، برنامه شما احتمالاً بخشی از یک محیط است که به چندیدن نفر مانند شما اجاره داده شده است که اصطلاحاً به آن چند مستاجری می‌گویند. چند مستاجری ستون فقرات محاسبات ابری عمومی است و به معنای این است که به چندین مشتری اجازه می‌دهد تا به طور همزمان از یک نرم‌افزار استفاده کنند.

شما با استفاده از یک نمونه از نرم‌افزار در یک محیط مشترک، می‌توانید مقداری پول پس‌انداز کنید، اما این امر ممکن است برای شما هزینه‌ای در عملکرد داشته باشد.

در این حالت ممکن است مشکل از همسایگان شما باشد. به گفته میشل دیویدسون در وبسایت خبری SiliconAngle، «وقتی برنامه بر روی یک پلتفرم ابری عمومی است، توسعه دهندگان چالش‌های منحصر به فردی دارند. بزرگترین چالش زیرساختی است که برنامه روی آن اجرا و با برنامه‌های دیگر به اشتراک گذاشته می‌شود؛ فعالیت زیاد در یک برنامه می‌تواند منابع را از برنامه‌های دیگر بگیرد که به این اتفاق اثر همسایه نویزدار می‌گویند.»

آیا برای هزینه‌های Cloud آماده هستید؟

ارائه دهندگان سرویس ابری عمومی به خدمات انعطاف‌پذیر خود افتخار می‌کنند. اما این می‌تواند به معنای شگفتی بزرگی باشد که در پایان ماه با دیدن صورت‌حساب رخ می‌دهد.

فرض کنید می‌خواهید خدمات جدیدی را در ماشین‌های مجازی با یک ارائه دهنده سرویس ابری عمومی امتحان کنید؛ شما آن‌ها را همانطور که می‌خواهید می‌سازید، زیرا ارائه دهنده گفته است که رایگان است. چیزی که متوجه نشده‌اید این است که فقط برای چند ساعت مشخص رایگان بوده است و وقتی این زمان رایگان تمام شد، شرکت شروع به شارژ با نرخ عادی می‌کند، چه از ماشین‌های مجازی استفاده کرده باشید، چه نکرده باشید.

هزینه‌ها بر اساس فرمول‌هایی که برای خریدار شفاف نیستند محاسبه می شوند و به طور کلی غیرقابل پیش بینی هستند. عاقلانه‌تر این است که به جای استفاده از سرویس‌های پرداخت به ازای مصرف از قیمت‌های تعیین‌شده برای سرویس‌های معین استفاده کنید.

این قضیه مثل سفارش تاکسی است؛ چه در حال رانندگی در شهر باشید، چه در ترافیک گیر کرده باشید یا منتظر باشید تا دوستی به شما بپیوندد، تاکسی‌متر همیشه کار می‌کند. هنگامی که یک ماشین مجازی را روی سرویس ابری عمومی راه‌اندازی می‌کنید، تاکسی‌متر همیشه در حال کار است و ممکن است تمام بودجه شما را مصرف کند.

آیا Cloud می‌تواند نیازمندی‌های امنیتی و نظارتی شما را برآورده کند؟

حفاظت از داده‌ها مسئولیت هر شرکتی است که داده‌های مصرف کنندگان را حفظ می‌کند. نحوه استفاده از این اطلاعات با استانداردهای ایالتی و فدرال تنظیم می‌شود. همچنان ما داستان‌های شرکت‌هایی را می‌شنویم که وب‌سایت‌هایشان هک شده و حریم خصوصی میلیون‌ها نفر را نقض کرده‌اند.

دولت و سازمان‌های نظارتی برای تضمین امنیت و جلوگیری از هک‌شدن، کنترل‌ها را تشدید می‌کنند.

هر کسی که از سرویس ابری عمومی استفاده می‌کند باید نگران موارد امنیتی و استانداردهای آن باشد. صنایع مالی و مراقبت‌های بهداشتی بیشتر در خطر آسیب پذیری هستند و قوانین و دستورالعمل‌های سختگیرانه‌ای برای آن‌ها وجود دارد تا بتوانند با تهدیدهای خارجی مقابله کنند.

حتی شرکت‌های کوچکی که از مواد حساس استفاده می‌کنند، بسته به ماهیت‌داده‌هایی که ذخیره، دریافت یا ارسال می‌کنند، ممکن است تحت نظارت قابل توجهی قرار بگیرند.

آیا سرویس ابری عمومی انتخاب مناسبی برای کسب و کار شما است؟

استفاده از سرویس ابری عمومی بدون خطر نیست؛ ممکن است در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید، اما آیا ارزش این کاهش هزینه را با وجود خرابی احتمالی یا کاهش عملکرد دارد؟ اگر بتوانید هزینه‌ها را مدیریت کنید و نامطمئن بودن احتمالی آن را در نظر بگیرید، ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشد. اما شما باید زمانی طولانی و با جدیت در مورد آن و گزینه‌های دیگری که وجود دارد فکر کنید.

با یک راه‌حل ابری خصوصی، کنترل کامل زیرساخت خود را دارید؛ شما می‌توانید به سیستم‌های خود ایمنی بیشتری بدهید و از قابل اطمینان بودن آن مطمئن باشید و در عین حال دیگر آن را با کسی شریک نمی‌شوید.

مزایای استفاده از محاسبات ابری واضح است، اما بهتر است که تا قبل از مقایسه گزینه‌های موجود، برای استفاده از راه‌حل‌های ابری عمومی عجله نکنید. میزبانی یک سرویس ابری خصوصی نیز در در جای خود مزایایی دارد.

نتیجه

تصمیم شما هر چه که باشد، بهتر است قبل از اقدام، همه چیز را در نظر بگیرید. تحقیق و برنامه‌ریزی صحیح در نهایت برای شما مفید خواهد بود. به پرسیدن سئوال‌های درست ادامه دهید و تا زمانی که راه‌حلی مناسب برای خود و سازمانتان پیدا نکرده‌اید، تحقیق را متوقف نکنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانه خدماتتماس ارتباط با ما