تهیه نسخه پشتیبان با استراتژی 1-2-3

استراتژی 1-2-3

روزانه تعداد زیادی فایل بر روی رایانه، سرور و دیگر ذخیره‌ساز‌ها قرار می­‌گیرد همچنین با اتصال دائمی به شبکه اینترنت هر لحظه با خطراتی مثل هجوم ویروس‌ها و دیگر حملات مواجه هستیم. استراتژی 1-2-3 راه‌حلی مناسب برای از دست ندادن اطلاعات است.

برای اینکه اطلاعات حیاتی را در چنین شرایطی از دست ندهیم بهتر است که یک استراتژی برای پشتیبان‌گیری از اطلاعات داشته باشیم.

به طور قطع استراتژی­‌ای وجود ندارد که بتواند در تمامی شرایط ممکن از اطلاعات شما محافظت کند ولی استراتژی 1-2-3 بهترین راه برای پشتیبانی‌گیری از اطلاعات است که مهندسان فناوری اطلاعات استفاده از آن را  توصیه می­‌کنند.

این استراتژی بیشتر مناسب رایانه‌های خانگی و شرکت‌های کوچک و متوسط است که به طور حتم بهتر از عذرخواهی کردن برای از دست رفتن اطلاعات است.

نگاهی دقیق‌تر به نحوه عملکرد استراتژی 1-2-3

داشتن 3 نسخه از اطلاعات

اولین اصل این استراتژی نگه‌داشتن 3 نسخه از اطلاعات است؛ شما باید علاوه بر داشتن فایل اصلی اطلاعات، دو نسخه رونوشت نیز تهیه کنید. برای مثال اگر فایلی به نام ((آ)) دارید دو نسخه ((پشتیبان ۱-آ)) و ((پشتیبان ۲-آ)) را نیز داشته باشید.

به طور یقین احتمال از دست دادن اطلاعاتی که در چند جا ذخیره شده‌اند کمتر از احتمال از دست دادن اطلاعاتی است که در یک‌جا ذخیره شده‌است. برای اینکه اطلاعات را در چندجا ذخیره کنیم نیاز به نسخه‌های پشتیبان است که در استراتژی 1-2-3، در کل داشتن 3 نسخه کافی است.

قرار دادن نسخه‌ها در 2 دستگاه متفاوت

اگر 3 نسخه از اطلاعات خود را در یک مکان قرار دهید با از دست رفتن یک نسخه بقیه را نیز از دست می‌دهید به همین منظور توصیه می‌شود که دو نسخه از اطلاعات خود را در دو نوع مختلف از ذخیره‌سازها قراردهید؛ مثلاً یک نسخه را در USB فلش‌ها و دیگری در هاردهای اکسترنال HDD یا SSD.

این عمل خطر از دست دادن اطلاعات را بسیار کاهش می‌­دهد چرا‌ که اگر یکی از نسخه‌ها از دست رفت نسخه دیگری در دسترس هست.

داشتن 1 نسخه از اطلاعات در خارج از سیستم یا شبکه خود

نگه‌داری اطلاعات در یک ذخیره‌ساز خارجی بسیار تاثیرگذار است ولی درایوهای سخت‌افزاری نیز ممکن است دچار مشکل شوند و از کار بیفتند بنابراین انتقال نسخه سوم به فضای ابری یا NAS گزینه مناسب‌تری است.

درایوهای فیزیکی ممکن است بر اثر خطای انسانی، سیل، زلزله یا سرقت آسیب ببینند اما چنین اتفاقاتی در فضای ذخیره‌سازی ابری به سختی رخ می‌دهند.

شرکت‌ ایمن دیده‌بان شبکه نیز می‌­تواند با بهره‌­گیری از متخصصانی توانمند بهترین استراتژی­‌های پشتیبانی‌گیری را به شما ارائه نماید و راه­‌حل مناسب را برای سازمان شما پیاده‌­سازی کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانه خدماتتماس ارتباط با ما