زبیکس؛ راه‌حل طلایی پایش زیرساخت فناوری اطلاعات سازمان‌ها

Zabbix

زبیکس یک نرم‌افزار مانیتورینگ متن‌باز مناسب برای کسب‌وکارها است.

این نرم‌افزار پارامترهای متعدد یک شبکه، سلامت و یک‌پارچگی سرورها، ماشین‌های مجازی، اپلیکیشن‌ها، سرویس‌ها، پایگاه‌های داده، وبسایت‌ها، فضای ابری و را مورد پایش مستمر قرار می‌دهد.

زبیکس در یک نگاه کلی

زبیکس از یک سازوکار اطلاع‌رسانی منعطف بهره می‌برد که به کاربران امکان می‌دهد هنگام هر رخدادی هشداری در قالب‌های مختلف از جمله ایمیل دریافت کنند. این شیوه امکان واکنش سریع را درقبال همه مشکلات سرور ایجاد می‌کند. این نرم‌افزار براساس داده‌های ذخیره‌شده، بهترین شیوه‌های گزارش‌دهی و قابلیت‌های بصری‌سازی داده‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این مورد هم زبیکس را به گزینه ایده‌آلی برای برنامه‌ریزی ظرفیت (Capacity planning) تبدیل می‌کند.

تمام گزارش‌ها و آمار زبیکس و همچنین تمام پارامترهای مربوط به پیکربندی و تنظیم از طریق یک محیط وب قابل دسترسی است؛ این ویژگی تضمین می‌کند که وضعیت شبکه شما و سلامت سرورهای‌تان از هر مکانی قابل ارزیابی باشد. در واقع اگر این برنامه به درستی و با دقت تنظیم شود می‌تواند نقشی بسیار کلیدی در زمینه پایش زیرساخت فناوری اطلاعات سازمان ایفا کند. این موضوع برای سازمان‌های کوچک با فقط چند سرور و برای شرکت‌های بزرگ با تعداد بسیار زیاد سرور به یک میزان صادق است.

باید به این موضوع هم اشاره کرد که نرم‌افزار زبیکس مجانی است. این نرم‌افزار تحت نسخه 2 GPL نوشته و توزیع شده؛ این نکته یعنی کد منبع آن به شکل رایگان توزیع شده و برای عموم در دسترس است. همچنین شرکت زبیکس و شرکایش از آن در سراسر جهان پشتیبانی تجاری می‌کنند.

نگاهی به ویژگی‌های کلیدی زبیکس

عیب‌یابی

تعیین آستانه‌های هوشمند، شرایط را برای عیب‌یابی از طریق زبیکس ایده‌آل می‌کند. تشخیص خودکار حالت‌های متفاومت مشکل در جریان ورودی به شکلی که نیازی به بررسی مداوم معیارهای ورودی نباشد، تشخیص ناهنجاری‌ها، تحلیل علل ریشه‌ای، پیش‌بینی روندها در کنار امکان تعیین آستانه‌ها به شکل بسیار منعطف و تعیین سطوح مختلف وخامت مشکل قابلیت‌های مهمی در این حوزه به زبیکس می‌بخشد.

بصری‌سازی و گزارش‌دهی

رابط وب روش‌های متعددی برای ارائه یک نمای بصری از کلیت محیط زیرساخت فناوری اطلاعات شرکت دارد؛ برای مثال می‌توان به داشبوردهای مبتنی بر ویجت، نمودارها، نقشه‌های شبکه، نمایش اسلاید و گزارش‌های تعاملی اشاره کرد.

اطلاع‌رسانی و اصلاح

با استفاده از این نرم‌افزار اطلاع‌یافتن از هر مشکلی تضمین شده است. این نرم‌افزار با استفاده از کانال‌ها و گزینه‌های مختلف افراد مسئول را در مورد رویدادهای گوناگون آگاه می‌سازد. امکان‌هایی چون ارسال پیام، حل‌کردن مشکل به شکل خودکار توسط زبیکس و همچنین سفارشی‌سازی پیام‌ها بخشی از این امکان‌ها در نظر گرفته می‌شوند.

امنیت و اعتبار زبیکس

زبیکس امکان حفاظت از داده‌ها را در تمام سطوح پدید می‌آورد. از جمله ویژگی‌های امنیتی این نرم‌افزار می‌توان به رمزگذاری قوی بین همه اجزای آن، چندین روش متفاوت احراز هویت و صدور اجازه دسترسی به شکل منعطف اشاره کرد.

به‌کارگیری آسان

این نرم‌افزار ویژگی‌هایی دارد که استفاده از آن را ساده و در کمترین زمان ممکن عملی می‌سازد. نصب ساده و سریع طی چند دقیقه، استفاده از تمپلیت‌ها برای اغلب پلتفرم‌های محبوب، ساخت تمپلیت‌های سفارشی‌سازی شده، استفاده از صدها تمپلیت که انجمن‌های زبیکس قبلا آن‌ها را ساخته‌اند و پایش هزاران دستگاه مشابه با استفاده از تنظیمات تمپلیت‌ها بخشی از این ویژگی‌ها به حساب می‌آیند.

علاقه‌مندان به این نرم‌افزار می‌توانند در دوره آموزشی زبیکس شرکت نمایند تا بتوانند نیاز های خود به این نرم‌افزار را برطرف سازند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانه خدماتتماس ارتباط با ما