pfSense؛ رایگان با امکانات یک فایروال تجاری سطح‌بالا

pfSense Firewall

pfSense یک فایروال و مسیر‌یاب (روتر) متن‌باز و رایگان مبتنی بر FreeBSD است که یک رابط کاربری وب به آسانی می‌تواند آن را مدیریت کند. این فایروال قدرتمند امکاناتی را ارائه می‌دهد که آن را در جایگاه رقابت با گزینه‌های تجاری مطرح و پرهزینه قرار داده و در نتیجه میان کاربران از محبوبیت فراوانی برخوردار است.

نگاهی به تاریخچه pfSense

پروژه pfSense سال 2004 به عنوان انشعابی از فایروال monowall آغاز به کار کرد و سال 2006 برای نخستین بار عرضه عمومی شد. نام این نرم‌افزار از آنجا آمده که از PF به معنای ابزار فیلترینگ بسته‌ (Packet-filtering) بهره می‌برد. مهم‌ترین تفاوت pfSense و monowall در این بود که pfSense به جای دستگاه‌های توکار (Embedded devices) برای کامپیوترهای شخصی و سرورها طراحی شده‌بود؛ به همین دلیل هم قابلیت‌ها و انعطاف بیشتری در اختیار کاربران قرار می‌داد.

قابلیت‌های کلیدی pfSense

pfSense علاوه بر اینکه یک پلتفرم بسیار قدرتمند فایروال و مسیریابی (روتینگ) است شامل فهرستی طولانی از قابلیت‌های مرتبط نیز می‌شود. بسته سیستم pfSense امکان توسعه‌پذیری را بدون ایجاد آسیب‌پذیری‌های امنیتی ایجاد می‌کند.

در نتیجه pfSense ابزاری بسیار نیرومند و منعطف است که می‌تواند به سهولت برای مقاصد گوناگون مورد استفاده قرار گیرد؛ از یک روتر خانگی گرفته تا یک فایروال برای یک شرکت بزرگ. نصب این فایروال آسان است و تعمیر و نگه‌داری‌اش نیز دشواری چندانی در پی ندارد. رابط کاربری ساده‌ای دارد و قابلیت‌های یک محصول تجاری بسیار گران‌قیمت را رایگان به کاربران ارائه می‌کند. pfSense رایگان است در نتیجه می‌توانید آن را به سادگی دانلود کنید، مقیاس‌پذیری و انعطاف آن هم به این دلیل است که در هر سخت‌افزاری قابل نصب است.

یک ویژگی مهم دیگر توسعه‌پذیری بسیار بالای آن است. گروه‌های بسیاری در زمینه این نرم‌افزار فعالیت می‌کنند و افزونه‌های متفاوتی برای آن تولید کرده‌اند که تقریبا اکثر آن‌ها به شکل رایگان در دسترس کاربران قرار می‌گیرند.

برخی از قابلیت‌های مهم pfSense علاوه بر ویژگی‌های اساسی یک فایروال، شامل شکل‌دهی به ترافیک، قابلیت تنظیم به شکل وی‌پی‌ان‌ روتر، قابل استفاده به عنوان سرور DNS یا DHCP،‌ قابل استفاده به عنوان NAT، اتصال از راه دور، عیب‌یابی، گزارش‌دهی، ایفای نقش روتر LAN یا WAN، به‌کارگیری به عنوان یک هات‌اسپات وایرلس و بسیاری امکانات گوناگون دیگر می‌شوند.

برای استقرار و سپس استفاده از این نرم‌افزار داشتن دانش FreeBSD هیچگونه ضرورتی ندارد. در واقع اکثریت کاربران pfSense هرگز از FreeBSD خارج از این نرم‌افزار استفاده نکرده‌اند.

به شکل کلی pfSense یک پروژه محبوب است که از زمان معرفی تاکنون میلیون‌ها بار دانلود شده و در حال حاضر صدها هزار استفاده‌کننده دارد. استفاده از این نرم‌افزار در موقعیت‌های گوناگون سودمندی‌اش را نشان داده است؛ از حفاظت رایانه‌های شبکه‌های کوچک خانگی گرفته تا هزاران دستگاه در شبکه‌های بزرگ شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و سازمان‌های متفاوت، در همه این موارد این فایروال از خود قابلیت‌های قابل اتکا و بسیار موثری نشان داده است.

جهت آموزش و آشنایی بیشتر با این فایروال اینجا کلیک نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانه خدماتتماس ارتباط با ما