انقلابی در حوزه مراقبت‌های بهداشتی با استفاده از رایانش ابری

رایانش ابری در مراقبت‌های بهداشتی

رایانش ابری، کلید تغیرات دیجیتال در مراقبت‌های بهداشتی است. در دو دهه‌ی اخیر صنایع تغییر الگو‌ها از روش‌های قدیمی به سیستم‌های ابری پیشرفته را تجربه کرده‌اند.  فضای ابری با کم کردن هزینه‌های ذخیره‌سازی، افزایش ایمنی، بالابردن مقیاس‌پذیری و ارائه مراقبت‌های شخصی بهتر بر بخش بهداشت و درمان تاثیر می‌گذارد.

بر اساس آمارهای بازار جهانی، بازار رایانش ابری مراقبت‌های بهداشتی با نرخ رشد سالانه 13.4٪ تا سال 2027 به ارزش 79.3 میلیارد دلار خواهد رسید. این نشان می‌دهد که چگونه قابلیت‌های مراقبت‌های بهداشتی به طور گسترده در حال توسعه است تا از راه حل‌های رایانش ابری برای ارائه یک تجربه کاربری مناسب استفاده کند.

ما در اینجا 5 راهی را شرح می‌دهیم که به واسطه آن‌ها رایانش ابری باعث انقلاب در مراقبت‌های بهداشتی خواهد شد:

1- ذخیره‌سازی نامحدود و کم هزینه

در مراقبت‌های بهداشتی روزانه حجم قابل توجهی از داده‌ها جمع‌آوری می‌شوند که نیاز به مرتب‌سازی دارند. فضای ابری می‌تواند ذخیره‌سازی این داده‌ها را در قبال هزینه‌ای ناچیز برای منابع مصرفی و به صورت نامحدود ارائه کند.

راه‌حل‌ رایانش ابری زیرساخت و سرویس‌های بهتری را نسب به مراکز بهداشتی‌ای فراهم می‌کند که از سیستم‌های ذخیره‌سازی سنتی داده‌ها شامل سخت‌افزار، درایوهای خارجی یا اسناد کاغذی استفاده می‌کنند. این برتری شامل کاهش هزینه‌ها نیز می‌شود چرا که ذخیره سازی در فضای ابری، نیاز به فضای ذخیره‌سازی فیزیکی را از بین می‌برد.

همچنین فضای ابری محیطی ارگونومیک را برای مقیاس‌پذیری فضای ذخیره‌سازی فراهم می‌کند چرا که پرونده‌های الکترونیک پزشکی(EMR) و برنامه‌ها و ابزار‌های پوشیدنی مراقبت‌های بهداشتی، اطلاعات بیماران را فراهم می‌کنند.

از آنجا که رایانش ابری بر اساس تقاضا عمل می‌کند، کنترل کامل هزینه‌ها را به همراه دارد.

2- تحلیل داده‌ها

ذخیره‌سازی کلان‌داده برای مراقبت‌های بهداشتی امری جدید نیست، زیرا مراکز پزشکی حجم عظیمی از داده‌ها را برای تجزیه و تحلیل و تصمیم‌گیری آگاهانه ذخیره می‌کنند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی (ML) در کنار فناوری ابری، تحقیقات پزشکی را بهبود می‌بخشند و درمان موثر را سریع‌تر ارائه می‌دهند.

توانایی محاسبات سطح بالای ابرها تضمین می‌کند که پردازش مجموعه داده‌های عظیم ساختاریافته یا فاقد ساختار کار سختی نخواهد بود. تحلیل‌ اطلاعات بیمار، راه را برای تشخیص بیماری‌های احتمالی که متخصصان می‌توانند در مراحل ابتدایی آن را درمان کنند هموار می‌کند.

3- تسهیل همکاری سیستم‌ها

رایانش ابری همکاری میان سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی را ساده‌تر می‌کند. در نتیجه، داده‌های بیماران به آسانی برای توزیع میان ذینفعان ضروری و تشخیص سریع برای ارائه درمان به موقع در دسترس است. خدمات رایانش ابری این امکان را به متخصصان حوزه بهداشت می‌دهد تا بدون توجه به موقعیت مکانی با بازبینی موارد مختلف تشخیصشان را بهبود ببخشند.

در اختیار داشتن داده‌های بیمار، قابلیت همکاری را در میان بخش‌های مختلف صنایع مراقبت‌های بهداشتی مانند آزمایشگاه‌ها، داروها، بیمه‌ها و پرداخت‌ها ارتقا می‌دهد. وجود جریان یکپارچه‌ی داده‌ها بین ذینفعان مختلف، انجام درمان را سرعت می‌بخشد و کارایی فرآیند را بهبود می‌دهد.

4- بهبود همکاری

همکاری میان متخصصان، امری حیاتی است؛ چرا که در تشخیص برخی بیماری‌های خاص، رجوع به نظر یک همکار دیگر ضروی است. در چنین مواردی اطلاعات باید در کمترین زمان ممکن به دیگر متخصصان انتقال یابد.

فضای ابری از پس چنین چالشی بر می‌آید و اطلاعات بیمار را فوری به‌روزرسانی می‌کند که در نتیجه هر کسی که به شبکه دسترسی دارد به صورت شبانه روزی به اطلاعات نیز دسترسی خواهد داشت.

همچنین، رهبران مراقبت‌های بهداشتی به سمت استفاده از فضاهای ابری هیبریدی حرکت می‌کنند که هم­زمان مزایای فضاهای ابری عمومی و خصوصی را برای اطمینان از پایبندی به انطباق، انعطاف‌پذیری و داد و ستد ایمن داده ارائه می‌دهند.

5- پزشکی از راه دور

دسترسی از راه دور به داده‌ها یکی از مزایای قابل توجهی است که رایانش ابری فراهم می‌کند.

برنامه‌های پزشکی از راه‌دوری که مبتنی بر فضای ابری هستند افزایش دسترسی، اشتراک‌گذاری آسان اطلاعات مربوط به مراقبت‌های بهداشتی و پوشش موثر بیمه در طول درمان را تضمین می‌کنند.

پزشکی از راه دور برای ارائه مراقبت‌های بهداشتی بسیار راحت است آن هم در شرایطی که تجربه کلی بیمار را نیز بهبود می‌بخشد.

آسایش، راحتی، ارزیابی بهتر، مراقبت‌های اولیه و مدیریت بیماری‌های مزمن برخی از مزایای سیستم‌های پزشکی از راه دور مبتنی بر فضای ابری هستند.

نتیجه‌گیری

سیستم‌های مراقبت‌ بهداشتی‌ای که بر پایه فضای ابری عمل می‌کنند، هم زمان با رشد سریع  فناوری‌های در حال تکامل مثل کلان‌داده‌ها‌، هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء راه‌حل‌های بسیاری را برای ارائه خدمات بهداشتی فراهم می‌کنند. رایانش ابری با ایجاد تغییرات قابل توجهی در کاربرد، ذخیره‌سازی و اشتراک‌گذاری داده‌های مربوط به مراقبت‌های بهداشتی، به بخشی مهم در صنعت مراقبت‌های بهداشتی تبدیل شده است.

همچنین راه‌حل‌های رایانش ابری در حوزه‌ی مراقبت‌های بهداشتی، راه‌های جدیدی را در دسترس مشتریان قرار می‌دهد و پروتکل‌های مراقبتی شخصی‌سازی‌شده را برای بهبود مستمر نتایج ارائه می‌دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    خانه خدماتتماس ارتباط با ما